Online zápisy CCV do Zimního semestru 2022/2023 probíhají zde: Online zápisy
- v kanceláří CCV (Domovina, Na Maninách 32a, Praha 7) od 6.4.2022 každé úterý (v době konání přednášek) a středu od 9 do 12 hod. a od 13 do 15.30 hod (obor za 500 Kč)
Organizační řád Centra celoživotního vzdělávání ke stažení ZDE
CENTRUM CELOŽIVOTNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ
Centrum nabízí kvalitní, systematické a cenově dostupné zájmové vzdělávání pro všechny věkové kategorie. Výhodná poloha v centru Prahy, se snadnou dostupností ze všech pražských autobusových a vlakových nádraží v kombinaci s přednáškami vysoké kvality vytváří předpoklad pro vznik vzdělávacího centra neprofesního charakteru s celorepublikovým působením. A studenti sem opravdu přijíždí i ze vzdálených končin jako je Ostrava, Olomouc, Brno či České Budějovice.
CCV, které vzniklo v roce 2005, pokračuje s úspěšnými dlouhodobě existujícími programy a to Univerzitou volného času (od ledna 1993) a Experimentální Univerzitou pro prarodiče a vnoučata“(od října 2004). V roce 2005 byl do CCV zařazen nový tematický blok
“Centrum zdravého stárnutí“. Koncem ledna 2013 byl ukončen po 25 letech existence tzv. Náborový kurz oborů U3V /Nabídkový kurz oborů U3V, Přípravný kurz ke studiu na U3V/,jehož vznik inicioval prof. Vladimír Pacovský v roce 1988. Každý obor obsahuje osm přednášek konajících se ve 14 denním intervalu, Experimentální univerzita se koná jednou měsíčně.
CCV bylo dlouhá léta součástí Kulturního Centra Vltavská v Bubenské 1, Praha 7. Po zániku tohoto subjektu se přestěhovalo v únoru 2013 do Kulturního domu Ládví na Praze 8.
Od ledna 2016 však došlo ke zvýšení původního sníženého nájmu o 50 %, na což CCV reagovalo přestěhováním do levnějších prostor, protože nechtělo situaci řešit zvýšením zápisného. Od října 2016 sídlí CCV v Kulturním zařízení Domovina, Na Maninách 32a,Praha 7, se snadnou dopravou z metra C/Vltavská/ a metra B/Palmovka/ tramvají č.1,14,25 do stanice Maniny, tramvají č. 6 a 12 do stanice U Průhonu,jízda netrvá ani pět minut.
A co vás čeká v zimním semestu? CCV nabízí celkem 19 oborů, z toho 6 historických cyklů online:
13/ DĚJINY ŽIDŮ OD BIBLICKÝCH DOB DO 20. STOLETÍ
14/ DĚJINY KŘESŤANSTVÍ OD POČÁTKŮ AŽ K PRAHU OSVÍCENÍ
15/ EVROPSKÝ STŘEDOVĚK
16/ RANÉ ČESKÉ DĚJINY
17/ ČECHY KRÁLOVSKÉ
18/ MORAVŠTÍ PŘEMYSLOVCI
Těchto 6 historických cyklů, každý o osmi přednáškách připravila Mgr. Gabriela Šarochová-Nováková. Je považována za neúspěšnější popularizátorku českého středověku u nás.
Každá z přednášek bude aktivní 14 dnů a lze je poslouchat opakovaně. online cykly jsou vhodné pro imobilní studenty, případně ty ze vzdálených míst ČR, Slovenska či pro ty, kteří žijí v zahraničí.
Zápisné na online obory činí 500 Kč za semestr bez ohledu na věk.
Jednou měsíčně, v sobotu dopoledne od 10–12 hod. se bude konat mezigenerační studium, obor Egyptologie. Toto mezigenerační studium je volným pokračováním Experimentální univerzity pro prarodiče a vnoučata, která se konala ve spolupráci s pražskými vysokými školami a CCV od roku 2004.
1. Přednáška Mgr. RenataLangrafová, Ph.D: Průlet dějinami Egypta
2. Přednáška Mgr. RenataLangrafová, Ph.D: Tajemství egyptských hieroglyfů
3. Přednáška Mgr. RenataLangrafová, Ph.D: V egyptské písařské škole
4. Přednáška Mgr. RenataLangrafová, Ph.D: Laskaví i hroziví: bohové a démoni starověkého Egypta
5. Přednáška Mgr. RenataLangrafová, Ph.D: Abrakadabra z egyptských papyrů: náboženství magie
6. Přednáška Mgr. RenataLangrafová, Ph.D: Příběhy, které si vyprávěli staří Egypťané: staroegyptská literatura
7. Přednáška Mgr. RenataLangrafová, Ph.D: Smrtí to nekončí: mumifikace a posmrtný život
8. Přednáška Mgr. RenataLangrafová, Ph.D: Výprava do podzemí: z českých výzkumů v Abúsíru
Tohoto vzdělávacího projektu se mohou zúčastnit všechny generace, děti od šesti let, rodiče, prarodiče i jednotlivci.
Klasické studium prezenční formou nabízíme prostřednictvím Univerzity volného času. Vybírat lze z následujících 12ti oborů jejichž podrobný obsah naleznete ZDE
7/ PRAŽSKÝ HRAD
8/ JE ŽENA KŘEHKÉ STVOŘENÍ?
9/ DĚJINY EVROPSKÉHO UMĚNÍ
10/ ZEMĚPIS USA
11/ MYTOLOGIE
12/ ZA BOHY ANTICKÉHO SVĚTA
Celá koncepce CCV má výraznou sociální orientaci tím, že nabízí možnost psychické, fyzické a společenské aktivace sociálně znevýhodněným kategoriím obyvatelstva. Kromě toho mají účastníci studia otevřen vstup do Klubu vzájemného porozumění (KVP)-organizován občanským sdružením Aktivní stáří eu, který nabízí 30 doprovodných aktivit, jako jsou jazykové kurzy/němčina, angličtina, italština, francouzština, španělština/, jóga, arterapie, malování s akademickou malířkou, Pilátes, kondiční cvičení, zdravotní TV při hudbě, turistický kroužek, trénování paměti v angličtině, šachy, dámský klub či pěvecký sbor. Tyto dodatečné aktivity vedou sami studenti pro své kolegy na bázi dobrovolnosti. Seznam aktivit je k dispozici na informačních tabulích během přednášek. Vstupní poplatek do KVP 200Kč za semestr za první aktivitu a za každou další 100 Kč. Ze vstupních poplatků je hrazen pronájem prostor, ve kterých se aktivity KVP konají. KVP je určen výhradně studentům Centra celoživotního vzdělávání s cílem rozšířit spektrum vzdělávacích, aktivizačních a společenských akcí, které mají tito studenti k dispozici a tím přispět ke zvýšení kvality jejich života.
Centrum celoživotního vzdělávání má skvělou reputaci díky svým renomovaným přednášejícím a vysokou návštěvnost, do každého semestru se zapíše kolem 3.000 studentů. Organizátorka Ing.Dana Steinová byla oceněna 25.9.2017 CENOU Rady vlády pro seniory a stárnutí populace-1.místo v kategorii profesionál 60 plus.
A mezi studenty se můžete zařadit i vy. Bude to pro vás nejlépe investovaných 500 Kč v letošním roce, získáte nejen přístup k novým vědomostem, najdete nové přátele, ale také získáte nový životní program, a pravděpodobně si začnete i stěžovat, a to na nedostatek volného času!
Ing. Dana Steinová
Centrum celoživotního vzdělávání